Грб Немањића

Немањићи су српска владарска династија, која је владара од 1166. до 1371, и то као велики жупани, краљеви и цареви. На старим западњачким мапама, појављује се као црвени двоглави орао.

У Илирским грбовницима заузима централно место. Углавном је приказан као бели двоглави орао на црвеној позадини.

Поморска карта Анђела Дулћерта (1339)

Анђелино Дулћерти (итал. Angelino Dulcert) био је ђеновљански картограф из 14-тог века, који је живео на Мајорци и био један од оснивача „Мајорканске картографске школе“. На његовој поморској карти из 1339. приказује се грб Немањића, у време владавине краља Душана Немањића (каснијег цара), као црвени двоглави орао.

фото: wikimedia.org
Поморска карта Гуилема Солера (око 1380-те)

Гуилем Солер (шпан. Guillem Soler) био је мајоркански картограф из 15-тог века. Његова поморска карта из око 1380-те обухвата Средоземље, Црно море и Атлантску обалу, и садржи доста илустрација, укључујући реке, грбове и планинске ланце. Грб Немањића приказан је такође као црвени двоглави орао на жутој (златној) позадини.

фото: wikimedia.org
Поморска карта Габријела де Валсећеа (1439)

Габријел де Валсећа (шпан. Gabriel de Vallseca) био је каталонски картограф јеврејског порекла, рођен у Барселони и живео је у 15-том веку и био повезан са „Мајорканском картографском школом“. Најпознатији је по својој поморској карти из 1439. На њој је, поред осталих, приказан и грб Немањића, такође приказан као црвени двоглави орао на жутој (златној) подлози.

фото: wikimedia.org

Илирски грбовници


У „Илирским грбовницима“ грб Немањића се појављује као бели (сребрни) двоглави орао на црвеној позадини.

Грбовник Коренића-Неорића (1595)


Грб Немањића (Nemagnich) у грбовнику Коренића-Неорића приказан је као бели двоглави орао на црвеној позадини, са жутим крунама на главама и два жута љиљана, по један испод левог и десног крила. Над штитом је, наслоњена, жута витешка кацига, са жутом круном, а над њом је пропети лав, приказан до струка, подељеног на црвена и бела поља, окренут на лево, који шапама држи жуто жезло са жутим љиљаном на врху, и има жуту круну изнад главе. Десно и лево од круне раширен је црвени плашт, постављен бело.

(фото: www.mycity-military.com)

Мавро Орбини „Краљевство Словена“ (1601)


Грб Немањића приказан је у црно-белом издању у књизи Мавра Орбина названој „Краљевство Словена“ (лат. Il regno de gli Slavi hoggi corrottamente detti Schiavoni) као део неисторијског грба Душановог царства, на његовом централном месту – пољем означеним латиничним словом „Г“.

Приказан је као двоглави орао, са два љиљана – по једним испод оба крила, и две круне – по једном изнад обе главе двоглавог орла.

(фото: www.coollib.com)

Београдски грбовник II (између 1600-те и 1620-те)


Грб Немањића (Nemagnich) у Београдском грбовнику II приказан је као бели двоглави орао на црвеној позадини, са жутим крунама на главама и два жута љиљана, по један испод левог и десног крила. Над штитом је, наслоњена, жута витешка кацига, са жутом круном, а над њим је пропети лав, приказан до струка, подељеног на црвена и бела поља, окренут на лево, који шапама држи жуто жезло са жутим љиљаном на врху. Десно и лево од круне раширен је црвени плашт, постављен бело.

Лавова глава је црвена а обе предње шапе су беле. Рео се завршава са две кићанке, обе црвене боје, док је сам реп обојен на црвене и беле пруге.

(фото: www.wikimedia.org)

Фојнички грбовник (1675-1688)


Грб Немањића (Nemagnichc) у Фојничком грбовнику приказан је као бели двоглави орао на црвеној позадини, са белим крунама на главама. Над штитом је, наслоњена, плаво-бела витешка кацига, са жутом круном, а над њим је пропети лав, приказан до струка, подељеног на плава поља, окренут на лево, који шапама држи жуто жезло са жутим љиљаном на врху, и има плаву круну над главом. Десно и лево од круне раширен је црвени плашт, постављен бело.

(фото: www.grbovnik.iz.rs)

Моденски грбовник (око 1700-те)


Грб Немањића (Nemagnich) у Моденском грбовнику приказан је као бели двоглави орао на црвеној позадини, са белим крунама на главама и два жута љиљана, по један испод левог и десног крила. Над штитом је, наслоњена, жута витешка кацига, са жутом круном, а над њим је пропети лав, приказан до струка, подељеног на браон и бела поља али репом браон и плавим, окренут на лево, који шапама држи жуто жезло са жутим љиљаном на врху, и има жуту круну изнад главе. Десно и лево од круне раширен је црвени плашт, постављен бело.

Грб Немањића из Моденског грбовника
(фото: www.wikimedia.org)

„Стематографија“ Павла Ритера Витезовића (1701)


Грб (царства) Немањића (лат. Imperium à Nemanide inftitutum) у „Стематографији“ Павла Ритера Витезовића приказан је као бели двоглави орао на црвеној позадини, са белим крунама на главама и два жута љиљана, по један испод левог и десног крила. Над штитом је наслоњена велика круна, ширине штита.

(фото: www.mycity-military.com)

„Стематографија“ Христифора Жефаровића (1741)


Грб царства Немањића (Царство от Немание уставленно) у „Стематографији“ Христифора Жефаровића приказан је као бели двоглави орао на усправно шрафираној позадини (што симболише црвену боју), са белим крунама на главама и два бела љиљана, по један испод левог и десног крила. Над штитом је наслоњена велика круна, ширине штита.


Варијације грба


У Илирским грбовима појављују се две основне верзије грба Немањића: само штит са грбом, и штит са грбом, кацигом, лавом и плаштом. Грб на штиту је, у обе верзије, бели двоглави орао на црвеној позадини.

На штиту се, поред белог двоглавог орла, појављују и:
  1. круне на главама двоглавог орла
    1. жуте круне - у грбовницима Коренића-Неорића и Београдски грбовник II;
    2. беле круне - у грбовницима: Фојничком, Моденском, код Витезовића и Жефаровића;
  2. по један љиљан, лево и десно од тела орла а испод његових крила:
    1. жути љиљани - у грбовницима Коренића-Неорића, Београдски грбовник II, Моденском, и код Витезовића;
    2. бели љиљани - код Жефаровића;
    3. без љиљана – у Фојничком грбовнику.
Над штитом, појављују се:
  1. витешка кацига:
    1. жуте боје - у грбовницима: Коренића-Неорића, Београдски грбовник II и Моденском;
    2. плаво-беле боје - у Фојничком грбовнику;
  2. владарска круна - код Витезовића и Жефаровића;
  3. жута круна на кациги: у грбовницима Коренића-Неорића, Београдски грбовник II, Фојничком и Моденском;
  4. пропети лав, до струка, који обема рукама држи жуто жезло са жутим љиљаном на врху:
    1. лав обојен на црвене и беле пруге - у грбовницима Коренића-Неорића и Београдски грбовник II;
    2. лав обојен на светло и тамно плаве пруге - у Фојничком грбовнику;
    3. лав обојен на браон и беле пруге – у Моденском грбовнику;
  5. круна на глави пропетог лава:
    1. жута круна - у грбовницима Коренића-Неорића и Моденском;
    2. плава круна - у Фојничком грбовнику;
    3. без круне - у Београдски грбовник II;
  6. црвени плашт, постављен белом - у грбовницима Коренића-Неорића, Београдски грбовник II, Фојничком и Моденском.

Извор: Бранко Марушић, „О основним питањима српске хералдике“, Београд, 2005.

(21.7.2015)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...