Исламски календар, познат и као хиџријски календар је календар који се званично користи у многим муслиманским земљама, као и за одређивање исламских празника.
Прва година хиџријског календара је она које је Мухамед извршио хиџру тј. сеобу из Меке у Медину, услед притиска и прогона који су на њега вршили његови суграђани. Свака година се означава хиџретском годином, и означава са Х (од Хиџре) или А.Х. (од Анно Хегирае), а код нас и са Х.Г.
Хиџријски календар траје 354 дана, са по 12 месеци у свакој години.
С обзиром да је свака година по хиџријском календару 11 или 12 краћа од оне по јулијанском или грегоријанском календару, исламски празници према јулијанском или грегоријанском календару сваке године падају за по 11 или 12 дана раније у односу на претходну.
Хиџријски календар је месечев календар тј. проток времена се мери према месечевим менама. Једна пуна месечева мена тј. промена од младог до пуног месеца и опет до младог месеца означава промену једног месеца према хиџријском календару.
Називи за месеце у хиџријском календару на арапском језику:
1. Muharram - "забрањени"
2. Safar - "празни"
3. Rabi' al-awwal - "прво пролеће"
4. Rabi' al-athani - "друго (последње) пролеће"
5. Jumada al-awwal - "први месец исушене земље"
6. Jumada al-thani - "други (последњи) месец исушене земље"
7. Rajab - "поштовање" или "почаст"
8. Sha'aban - "расути"
9. Ramadan - "спржени"
10. Shawwal - "уздигнути"
11. Dhu al-Qi'dah - "(месец) примирја"
12. Dhu al-Hijjah - "(месец) ходочашћа"
Хиџретски календар почиње од 16.7.622. године по јулијанском календару, што је по хиџретском календару 1. Мухаррам 1 ХГ.