Током Првог светског рата, током повлачења српске војске преко Албаније и Црне Горе ка Грчкој, заједно са војском повлачило се и доста цивила. Међу њима је било и доста деце. У току повлачења војске те зиме 1915/1916, 8.000 дечака је изгубило живот, како од зиме, глади и болести, тако и од албанских метака. Ипак, нека од преживеле деце била су послата и у Единбург (Edinburgh), главни град Шкотске, и тамо наставила своје школовање у школи "Џорџ Хериот" (George Heriot’s School), и своје животе.
У групи од 27 младих Срба коjи су примљени у школу "Џорџ Хериот" 1916. било су дечаци старости од 12 до 17 година. [1] Друге избеглице су се склониле у Глазгов (Glasgow), Данди (Dundee) и Aбердин (Aberdeen).
Српски рагби тим (фото: www.george-heriots.com) |
Тих 27 дечака су били [2]:
- Ђорђе Алексић,
- Петар Деретић,
- Данило Ђокић,
- Милан Ђурић,
- Димитрије Дулкановић,
- Станко Илић,
- Живко "Жика" Илић,
- Живојин Ковачевић,
- Гаврило Лазовић,
- Милорад Малетић,
- Светомир "Света" Марјановић,
- Миодраг Мартић,
- Петар Милисављевић,
- Божидар Молеровић,
- Ђорђе Николић,
- Душан Обрадовић,
- Ђорђе Османбеговић,
- Петар Пантелић,
- Данило Павловић,
- Миодраг Павловић,
- Михаило Радовић,
- Александар Савић,
- Константин "Кокан" Станковић,
- Миливоје Стефановић,
- Тома Томић,
- Миодраг Тутуновић, и
- Никола Васић.
Првих десет дечака стигли су у Eдинбург августа 1916, пред сам почетак нове школске године. Историчарка Луиз Mилер (Louise Miller), коjа jе истраживала на тему "српских дечака", каже да су они преживели незамисливе страхоте и да су jедва знали по коjу реч на енглеском jезику, али да су им школа и становници Eдинбурга великодушно пружили руку током ратних година.
Дечаци су школу похађали три године, а постали су славни као рагбисти. "Tи дечаци, коjи никада раниjе нису играли рагби, прихватили су ту игру и показали изузетан и неочекивани таленат", каже Mилер. Oни су оформили први српски национални рагби тим, а по повратку у Србиjу су рагби увели као спорт.
Дечаци су школу похађали три године, а постали су славни као рагбисти. "Tи дечаци, коjи никада раниjе нису играли рагби, прихватили су ту игру и показали изузетан и неочекивани таленат", каже Mилер. Oни су оформили први српски национални рагби тим, а по повратку у Србиjу су рагби увели као спорт.
Mноги од "српских дечака" су остварили успешне кариjере, а до краjа својих живота су одржавали везе са Шкотском и школом "Џорџ Хериот". Њихови унуци данас причаjу како им jе боравак у Шкотскоj потпуно променио животе и оставио значаjан утисак на њих.
Извори:
[1] Tamo Daleko: There, Far Away, The Serbian Herioters of the First World War, George Heriot's School
[2] Serbian Herioters, George Heriot's School
[3] The Story of Živojin Kovaćević, by his granddaughter Jelena Stanković, George Heriot's School[2] Serbian Herioters, George Heriot's School
[4] Edinburgh, Scotland: The “Serbian Boys” of George Heriot’s School, BBC, 29.12.2014.
[5] Nichola Rutherford: 'Serbian boys' remembered in Edinburgh 100 years later, BBC Scotland, 4.6.2016.[6] Неиспричана спортска прича о Србима и Шкотима: 27 дечака је преживело рат и победило у историјском мечу!, Телеграф, 13.11.2014.
[7] Единбург: Сећање на српске дечаке 100 година после збега, Танјуг, 4.6.2016.