Кнежевина Хрватска (Croatia) била је кнежевина настала на простору некадашње римске провинције Далмације. Неколико пута се мењало њено седиште: Клис, Солин, Книн, Бијаћи и Нин. Постојала је од 8-ог века, а од око 925-те постаје Краљевина Хрватска (лат. Regnum Croatiae). Своју независност губи 1102-ге када се угарски краљ Коломан крунише и као краљ Хрватске и Далмације, и Хрватска постаје део Угарске. Део Аустроугарске до 1918-те, када постаје део Државе СХС, Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, а затим Краљевине Југославије и СФР Југославије. Од 1991-ве проглашава независност.
Грбовник Коренића-Неорића (1595)
Важи за најстарији сачувани препис Охмучевићевог грбовника. Открио га је Људевит Гај једном приликом док је боравио у Дубровнику. На првом листу је наслов, написан ћирилицом и латиницом, а затим ћирилични и латинични садржај грбова. На листу 6 је наслов сa именом Коренића-Неорића и годином 1595.
фото: facebook.com/srpskaheraldika |
Фојнички грбовник (1675-1688)
Фојнички грбовник је зборник грбова јужнословенских области, краљева и племства. Изворни назив ове књиге је „Родословје Босанскога, алити Илиричкога и Серпскога владаниа; заједно постављено по Станиславу Рубчићу попу. На славу Стипана Немањића, цара Сербљена и Бошњака 1340.“ Садржи укупно 139 грбова. Име „Фојнички грбовник“ добио је јер се чува у фрањевачком манастиру у Фојници, Босна и Херцеговина.
фото: www.stratilat.org |
Mоденски грбовник (око 1700-те)
Део је заоставштине маркиза Ђузепеа Кампорија (итл. Giuseppe Campori) који је граду Модени оставио више од 5.000 рукописа, међу њима и овај грбовник. Оригинални наручиоци и власници грбовника били су напуљски маркизи Радуловићи који су се тамо населили вероватно у време настанка овог рукописа.
www.facebook.com-srpskaheraldika |
„Стематографија“ Павла Ритера Витезовића (1701)
„Стематографија“ (Stematographia sive armorum illiricorum delineatio, descriptio et restitutio) Павла Ритера Витезовића представља један од најзначајнијих зборника словенске хералдике. Настао је 1701. године. Обухвата грбове словенских и других балканских земаља, а сваки грб је у боји, описан и са објашњењем грба.
фото: facebook.com/srpskaheraldika |
„Стематографија“ Христофора Жефаровића (1741)
„Стематографија“ Христофора Жефаровића представља једну од најзначајнијих српских књига у 18-том веку. Идејни творци овог издања били су патријарх Арсеније Четврти Јовановић Шакабента и Павле Ненадовић Млађи, а у бакру су га изрезали Тома Месмер и Христофор Жефаровић, један од родоначелника новије српске уметности.
фото: facebook.com/srpskaheraldika |